Konkursem wiedzy o dziedzictwie przyrodniczo-historycznym gminy Mieroszów zakończył się pierwszy etap projektu Towarzystwa Rozwoju Sokołowska pod nazwą „Ocalić od zapomnienia. Stworzenie ścieżki historycznej w Sokołowsku”.

W konkursie zorganizowanym w Ośrodku „Radosno” w Sokołowsku udział wzięły 3-osobowe drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową w Mieroszowie (Karolina Henig, Jakub Gajewski i Jakub Namlik), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sokołowsku (Marta Macuk, Mateusz Woźniak i Michał Mielczarek) oraz Gimnazjum Publiczne w Mieroszowie (Klaudia Rudzka, Elżbieta Badulak i Urszula Żygało). Piotr Kabata (nauczyciel i miłośnik Sokołowska ze Szczecina) przygotował dla uczestników 9 zadań sprawdzających nie tylko wiedzę na temat historii i przyrody gminy Mieroszów, ale także praktyczne umiejętności poruszania się w terenie, a nawet refleks. Niemal do końca w konkurencjach prowadziły dzieci z Sokołowska, ale dzięki szybkim reakcjom i poprawnym odpowiedziom w zadaniu premiującym refleks, wygrała ostatecznie drużyna z SP Mieroszów, której serdecznie gratulujemy. Trzeba jednak przyznać, że poziom wszystkich uczestników był bardzo wysoki, a znajomość Małej Ojczyzny wśród dzieci i młodzieży jest naprawdę imponująca. Przedstawiciele szkół musieli radzić sobie zarówno z odszyfrowaniem zagadkowych miejsc na starych pocztówkach Mieroszowa, Sokołowska, czy Rybnicy Leśnej, z pytaniami o skały, minerały i liście znalezione w okolicy, jak i z narysowaniem herbu gminy, a nawet z analizą podróży paralotniarza. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody i drobne upominki zakupione w ramach projektu, a także przekazane przez sponsorów (Sanatoria Dolnośląskie Sp. z o.o., Urząd Gminy Mieroszów).

Uczestnicy ...
Uczestnicy i organizatorzy Uczestnicy i organizatorzy
Drużyna SP ...
Drużyna SP w Sokołowsku (na drugim planie SP w Mieroszowie) Drużyna SP w Sokołowsku (na drugim planie SP w Mieroszowie)
Piotr Kabat...
Piotr Kabata Piotr Kabata
Drużyna Mie...
Drużyna Mieroszowskiego Gimnazium Drużyna Mieroszowskiego Gimnazium

W kolejnym etapie projektu Towarzystwo Rozwoju Sokołowska planuje stworzenie ścieżki dydaktycznej poprzez wyznaczenie około 30 punktów i oznakowanie ich oraz opisanie poszczególnych punktów za pomocą tabliczek informacyjnych przymocowanych do ścian budynków i innych obiektów. W zadaniu wezmą udział mieszkańcy Gminy i wolontariusze z zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych z Danii. A już po wakacjach, na utworzonej ścieżce odbywać się będzie szereg lekcji historii dla dzieci i młodzieży Gminy Mieroszów, dla których przygotujemy materiały dydaktyczne.

 

 

Na zadanie pod nazwą „Ocalić od zapomnienia. Stworzenie ścieżki historycznej w Sokołowsku” Towarzystwo Rozwoju Sokołowska otrzymało dofinansowanie z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Granica” w Lubawce, a także środki z Gminy Mieroszów w celu „Upowszechniania działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych Gminy Mieroszów”.