Drukuj
Kategoria: Z Sokołowska

Konteksty - Festiwal w Sokołowsku

PROGRAM FESTIWALU

Program festiwalu w Sokołowsku

 

*Szczegóły programu mogą jeszcze ulec zmianie

sokolowsko.org

Zapraszamy! Wstęp wolny!

 

„Konteksty – Festiwal w Sokołowsku” jest pierwszą edycją projektu mającego na celu uchwycenie procesu zaistnienia i rozwoju sztuki efemerycznej w Polsce, szczególnie zaś sztuki performance, oraz dalsze rozwijanie i poszerzanie granic tego nurtu. W związku z licznymi zmianami jakie zaszły w tej dziedzinie Festiwal prezentuje sztukę performance oraz pokrewne działania w ujęciu zarówno diachronicznym jak i synchronicznym, prezentując dokumentacje działań klasycznych, od lat siedemdziesiątych aż do najbardziej współczesnych i innowacyjnych realizacji. Ważnym celem festiwalu jest promocja i popularyzacja działań artystycznych tego nurtu, co wiąże się z badaniem zagadnień dokumentacji działań efemerycznych, tymczasowych, akcyjnych, oraz stwarzanie sytuacji umożliwiającej zapoznanie się z dziełami z rożnych okresów. W ten sposób Festiwal staje się miejscem dialogu i interakcji rożnych prądów w sztuce współczesnej, artystów z krytykami i teoretykami, młodego pokolenia artystów z klasykami i publicznością. Ważnym punktem odniesienia Festiwalu będzie pojęcie kontekstu, w jego szerokim spektrum znaczeń. Jedną z wpływowych definicji zaproponował w 1976 roku Jan Świdziński w swoim manifeście. Kontekst – to jedno z kluczowych pojęć aktualnego dyskursu sztuki. Wyznacza ono zarówno szeroki obszar praktyk artystycznych obejmujących rozmaite media sztuki, jak i metod analizy i interpretacji dzieł sztuki w praktyce historii sztuki i krytyce artystycznej. Ważnym w tym projekcie jest uchwycenie ciągłości sztuki od awangard lat 70, dekady sztuki konceptualnej, po współczesność. Poruszone zostaną również kwestie dokumentacji sztuki efemerycznej, performance. W programie Festiwalu znajdują się nowe realizacje performance, prezentacja dokumentacji, wystawy, konferencja naukowa i dyskusje z artystami i naukowcami. Na specyfikę Sokołowska składa się naturalne otoczenie, historyczna architektura, oraz mity, legendy, anegdoty z nim związane. My przybywający do tego miejsca wnosimy coś od siebie, uzupełniamy to miejsce swoją sztuką i swoimi myślami, albo inaczej – energiami, emocjami, odczuciami. Jaka sztuka pasuje do takiego miejsca, do tej przestrzeni, do naszej w nim obecności? Wydaje się, ze musi być to sztuka efemeryczna, taka która pojawia się wraz z nami na chwilę, dotyka tego miejsca, zostawia ślad. Mamy więc do dyspozycji miejsce, ale i własną sztukę i własne myśli. Co pobyt w Sokołowsku pozwoli do nich dodać?

KURATOR FESTIWALU: Łukasz Guzek

KOORDYNACJA FESTIWALU: Bożenna Biskupska i Antoni Burzyński

Zapraszamy! Wstęp wolny!

 

Wystawa towarzysząca

When I am sixty four Zygmunt Rytka Krzysztof Wojciechowski
12 sierpnia (piątek) 2011r., g.16.00 Uwaga! Zmiana!
Biały Orzeł, Sokołowsko
kurator: Marek Grygiel


Wystawa składa się z prac dwóch rówieśników (Zygmunt Rytka urodził się 11, a Krzysztof Wojciechowski 13 marca), co ma odniesienie w tytule. Zawiera wątki biograficzne uzewnętrznione w postaci fotografii i obiektów przestrzennych. Autorzy prezentują przemyślenia na temat dotychczasowych swoich dokonań, a także również relacji wzajemnych, obejmujących również obszar sztuki.

Przy realizacji projektu nawiązano współpracę z Fundacją In Situ - Laboratorium Kultury w Sokołowsku, w wyniku której wystawa (rozbudowana) zostanie zaprezentowana także w siedzibie Fundacji na Dolnym Śląsku. W czasie jej trwania odbędzie się sympozjum, którego tematem będzie sztuka wizualna lat 70.i jej znaczenie dla rozwoju mediów i rejestracji obrazu.


Organizator: Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Patronat medialny wystawy: FOTOTAPETA, TYTUŁ ROBOCZY

Zapraszamy! Wstęp wolny!