Polish (Poland)

Ścieżka historyczna w Sokołowsku

Ścieżka historyczna w Sokołowsku

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Od soboty turyści odwiedzający Sokołowsko mogą lepiej poznać jego bogate dzieje. Towarzystwo Rozwoju Sokołowska wytyczyło ścieżkę historyczną i przy ponad trzydziestu budynkach oraz obiektach architektury parkowej przytwierdzono tabliczki opisujące najistotniejsze fakty z ich przeszłości. Pomysł spodobał się też samym mieszkańcom, wielu z nich współtworzyło ścieżkę.

Dawne obserwatorium
Dawne obserwatorium

Budynek dawnego obserwatorium zbudowany ok. 1876 r. wg projektu E. Opplera w konstrukcji ceglanej o cechach neogotyckich. Pierwotnie dach budynku był płaski i mieścił taras obserwacyjny. Dach obecnie pokryty jest oryginalnym łupkiem. Budynek pełni rolę mieszkalną. – Przypomnienie historii o ważnych miejscach  w Sokołowsku to bardzo cenna inicjatywa – uważa właściciel budynku, Dr Stanisław Domin (drugi od lewej), zasłużony dla miejscowości, wieloletni szef tamtejszych ośrodków sanatoryjnych.

Dawne obserwato...
Turyści
Turyści

Już w dniu utworzenia, ścieżka historyczna cieszyła się dużym zainteresowaniem turystów. Na zdjęciu szachulcowo–przysłupowy, częściowo murowany budynek z 1803 r. Pierwotnie było to zamożne gospodarstwo z zabudowaniami tworzącymi czworobok. Przed 1945 r. znajdowały się tu pralnia, przedszkole i mieszkania personelu sanatoryjnego. Na początku XX w. odpoczywał tu i tworzył noblista Gerhart Hauptman. Obecnie budynek mieszkalny.

Turyści
Montaż tablicy
Montaż tablicy

Ścieżka powstała w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia. Stworzenie ścieżki historycznej w Sokołowsku” i jest jej centralnym elementem. Jego twórcy nie chcieli, by wraz z postępującą degradacją zabudowy dawnego uzdrowiska, bogata historia tego miejsca odeszła w zapomnienie. Na zdjęciu prezes TRS, Zbigniew Kolanko

Montaż tablicy

Sokołowsko na przełomie XIX i XX wieku było perełką Dolnego Śląska. Świadomość dziedzictwa europejskiej oświaty i lecznictwa przeciwgruźliczego jest dla mieszkańców regionu powodem do satysfakcji i zobowiązaniem. Ścieżka powstała w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia. Stworzenie ścieżki historycznej w Sokołowsku” i jest jej centralnym elementem. Jego twórcy nie chcieli, by wraz z postępującą degradacją zabudowy dawnego uzdrowiska, bogata historia tego miejsca odeszła w zapomnienie. W czerwcu Towarzystwo Rozwoju Sokołowska przeprowadziło, skierowany do uczniów gminnych szkół, konkurs wiedzy o dziedzictwie przyrodniczo-historycznym gminy Mieroszów. Rozbudzenie u młodego pokolenia autentycznej dumy z Małej Ojczyzny i odpowiedzialności za nią jest niewątpliwie najlepszą inwestycją w przyszłość tego regionu – twierdzą autorzy projektu. Utworzona ścieżka historyczna również ma pełnić rolę dydaktyczną - wkrótce odbywać się będą na niej lekcje historii dla najmłodszych mieszkańców gminy. W ramach projektu przygotowane zostaną materiały informacyjne na temat ścieżki, członkowie TRS opracowują scenariusze lekcji. Na całość zadania organizacja pozyskała dotację z Gminy Mieroszów oraz z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Granica” w Lubawce.

Dofinansowanie w programie „Działaj Lokalnie” przyznawane jest na inicjatywy oddolne. Projekt nie odbyłby się bez zaangażowania lokalnej społeczności, ale także członków TRS spoza Sokołowska, którzy poświęcili na jego stworzenie i wdrożenie w życie wiele godzin prywatnego czasu. Szczególnie w budowę ścieżki zaangażowali się: Piotr Kabata, Paweł Gimzicki, Marcin Fila, Zbigniew Kolanko, Rafał Sobkowicz, Krzysztof Wcisło, Gabriel Koperski, Krzysztof Stasak, Paweł Kruk – wszystkim dziękujemy za pomoc!

Justyna Pichowicz, Towarzystwo Rozwoju Sokołowska

Komentarze 

 
0 #5 Ula 2013-11-25 10:59
czy istnieje jakaś mapa, plan z zaznaczonym przebiegiem ścieżki i oznaczeniem punktów/opisem tablic? Może warto wrzucić na stronę treść tablic w celu ich ewentualnego gremialnego sprawdzenia pod kątem merytorycznym :) a i jakaś mapka dla chętnych a niezorientowany ch turystów by się przydała.
Cytować
 
 
+1 #4 Rysiek 2011-02-21 22:46
Ta jak ją nazwaliście, "Ścieżka Historyczna" prowadzi, ale na manowce wiedzy historycznej.Rolandhaus przechrzciliści e na Freudengrundhau s, Steinhaus odmłodziliście o 200 lat, pod Weißem Haus odkryliście dom, którego tam nigdy nie było, ale tak ogólnie to jest prima.
Cytować
 
 
0 #3 Rysiek 2010-11-21 04:47
Przeszedłem się ścieżką historyczną.Naprawdę bardzo ciekawe.Ale nie wszystko zrozumiałem.Proszę mi objaśnić jak mam rozumieć:-Budynek powstały ok.poł.XIX w. w tzw."Steinhaus"-
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Cytować
 
 
0 #2 Natalia 2010-11-16 13:17
Byłam, widziałam. Dzięki!
Cytować
 
 
0 #1 Natalia 2010-10-29 08:06
Gratuluję świetnego pomysłu! Z przyjemnością przyjadę zobaczyć wasze dzieło:) Z pozdrowieniami
Natalia ze Świdnicy
Cytować