Polish (Poland)

Ratujemy Sokołowsko

Ratujemy Sokołowsko

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Przyłącz się do społecznej inicjatywy odbudowy Sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku i stworzeniu w tym miejscu Międzynarodowego Laboratorium Kultury, wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju miejsca krzyżowania się kultury, sztuki, architektury i ekologii na skalę międzynarodową!

Projekt jest bardzo ambitny i zapewne jego realizacja potrwa kilka lat. Ale czy nie warto wyznaczałać sobie ambitnych celów? Sanatorium dr Brehmera było w czasach swojej świetności znane w całej Europie, było historycznie pierwszym nowoczesnym uzdrowiskiem, na którym wzorowały się znane kurorty takie jak np. Davos w Szwajcarii. Po odbudowie i rekonstrukcji tego obiektu, i zrealizowaniu naszego celu, Sokołowsko będzie sławne nie tylko w Europie, ale na każdym kontynencie. Będzie wizytówką Europy, Polski, Dolnego Śląska, i wszystkich gmin, które skorzystają na rozwoju Sokołowska finansowo, kulturalnie, gospodarczo i społecznie. Plan rekonstrukcji Sanatorium dr Brehmera będzie realizowany wg projektu międzynarodowej grupy architektów - Japończyka Hiroyuki Mae oraz Polaka Tomasza Grzyba, wybranych w drodze konkursu.

W projekt zaangażowali się i go popierają najwybitniejsi polscy artyści, m.in. Hanna Krall, Zbigniew Preisner, Maja Komorowska, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda i wielu innych.

Już w sierpniu odbędą się w Sokołowsku pierwsze międzynarodowe warsztaty filmowe prowadzone przez Roberta Glińskiego pod patronatem Pani Marii Kieślowskiej. Wydarzenie to organizujemy wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Filmową w Łodzi oraz szkołą Filmową FAMU w Pradze. Na imprezie oficjalnie ogłosimy otwarcie ruchu społecznego na rzecz odbudowy Sokołowska i stworzenia w tym miejscu Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego.

Do realizacji odbudowy Sanatorium Brehmera i stworzeniu w nim Międzynarodowego Laboratorium Kultury potrzebne są znaczące środki, zatem każda pomoc jest bezcenna! Zachęcamy do współpracy sponsorów, instytucje, partnerów biznesowych i zwykłych-niezwykłych ludzi.

Zuzanna Fogtt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Dominik Dobrowolski: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
 
[MF: artykuł przekazany przez: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ www.insitu.pl ]

Komentarze 

 
+1 #1 Jerzy 2012-11-24 14:01
To co nazywane jest odbudową to nie będzie odbudowa tylko zagospodarowani e ruin i uzupełnienie ich przez jakąś retrowizję, w najlepszym wypadku. W gorszym i bardziej prawdopodobnym wypadku będzie tak, że zamiast retrowizji będą jakieś fragmenty architektury postmodernistyc znej, a ruiny sanatorium będą dostosowane to tego postmodernizmu. Jedno i drugie raczej żałosne i bez szacunku dla dziedzictwa przeszłości. Nie ma się zresztą czemu dziwić skoro inwestorzy obnoszą się ze swoją pożal się Boże "awangardowością ".
Cytować