Polish (Poland)

Szkoła do likwidacji

Szkoła do likwidacji

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

W dniu 27 lutego 2013 roku na Sesji Rady Miejskiej w Mieroszowie podjęto uchwałę o zamiarze likwidacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokołowsku.

 

Za zamknięciem szkoły głosowali:

 

Gubernat Ryszard
Gałązka Robert
Chmielnicka Maria
Mądrzak-Wendycz Agnieszka
Mizera Henryk
Nagórna Dorota
Sierakowski Ryszard

 

 

Zamknięto najlepszą szkołę w gminie, jedyną wybudowaną po wojnie, w doskonałym stanie technicznym nie wymagająca remontów, z doskonałymi wynikami nauczania potwierdzanymi testami kompetencji (najlepszymi w gminie), w przepięknej bezpiecznej lokalizacji, z doskonałym wyposarzeniem w pomoce naukowe w nowoczesny sprzęt multimedialny i tablice interaktywne. W szkole prowadzi się wiele zajęć pozalekcyjnych, dzieci biorą udział w rozszerzonych zajęciach w-f. Położenie szkoły umożliwia prowadzenie zajęć w-f  na nartach biegowych co przekłada się na wiele sukcesów sportowych uczniów naszej szkoły w wielu zawodach organizowanych w całej Polsce. Zamknięto szkołę, która pozyskała najwięcej w gminie pieniędzy z różnych programów unijnych (5 dużych projektów w ostatnich 3 latach). Nawet budowa przepięknego placu zabaw przy szkole, na który szkoła pozyskała pieniądze stało się zarzutem jednej radnej jako obciążenie budżetu gminnego.

Niestety Radni przeciwnicy nie chcieli o tym dyskutować, jedynym kryterium był koszt utrzymania szkoły, który jest o 100 tyś większy od szkoły w Kowalowej oraz liczba uczniów, która jest o 20 mniejsza niż w Kowalowej.
Należy się w tym miejscu wyjaśnienie. Większe utrzymanie szkoły w porównaniu z Kowalową bierze się z tego, że szkoła posiada o jeden oddział przedszkolny więcej oraz ma nieszczęście posiadania nowoczesnej ekologicznej kotłowni olejowej, co przy wysokim koszcie oleju opałowego przyczynia się do większych kosztów ogrzewania.

Nie trafiały do radnych argumenty,

  1. że utrzymanie oddziałów przedszkolnych należy do zadań własnych gminy i dla właściwego porównania, należałoby tego dodatkowego oddziału nie liczyć, gdyż jest to tylko dobra wola gminy, że ten oddział funkcjonuje.
  2. że liczba uczniów zależy od kształtu obwodu szkolnego i gdyby został wyznaczony tak aby dzieci z Rybnicy Leśnej i Unisławia Śląskiego trafiały do szkoły w Sokołowsku, która jest szkołą najbliżej położoną dla tych miejscowości to liczba uczniów w szkole by się zwiększyła. (dzieci z Unisławia Śląskiego uczęszczające do Szkoły w Kowalowej i tak muszą przejechać autobusem przez Sokołowsko)
  3. że, pozyskując pieniądze na termomodernizację szkoły zejdzie się znacząco z kosztów ogrzewania

Taki program naprawczy zrównałby naszą szkołę w utrzymaniu z kosztami utrzymania szkoły w Kowalowej i kryterium finansowe nie miałoby tutaj już znaczenia.

 

 

Przeciwnicy naszej szkoły stosowali wiele wybiegów aby wynik głosowania był taki jaki jest.

Przede wszystkim wyłączono z głosowania

dwie radne Katarzynę Wolską i Annę Macuk.

 

Kolejność głosowania nad zamykaniem szkół nie była przypadkowa. O ile na posiedzeniu Komisji Ogólnej 25 lutego 2013 pani burmistrz przekonywała, że to czysty przypadek (50/50) o tyle kolejność środowego głosowania już nie jest przypadkiem, zwłaszcza po wynikach poniedziałkowego głosowania. Wielu Radnych przekonywało o potrzebie zamknięcia obu szkół i gdy pierwsze głosowanie spowodowało zamkniecie szkoły w Sokołowsku radni cudownie w ciągu 5 min zrozumieli swój błąd i głosowali za pozostawieniem szkoły w Kowalowej.

 

Jak to możliwe, że tak poważny temat został potraktowany tak niepoważnie.

  1. terminy – materiały w środę, komisja w poniedziałek, sesja w środę. Łamanie procedur, brak możliwości zapoznania się z materiałami, przeanalizowania uwag. Niezgodnie z prawem przekazane powiadomienia, paragraf 59 pkt. 4 Statutu Gminy, materiały na temat planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mieroszów powinny być wysyłane najpóźniej na 14 dni przed datą wyznaczenia sesji
  2. argumenty – głównie finansowe – począwszy od 4 lutego otrzymujemy różne wyliczenia, kolejny raz nie wiadomo, które materiały są wiarygodne. Jeśli te otrzymane na 30 min przed Komisją Ogólną, to jak radny możne przygotować się merytorycznie do podjęcia dyskusji w tak poważnym temacie?
  3. Ignorancja. Brak burmistrza Andrzeja Laszkiewicza i dyr. Zespołu obsługi szkół Barbary Milewskiej – niedopuszczalne – pierwsza osoba odpowiada jako wybrana w wyborach bezpośrednich – przed wyborcami odpowiedzialna za zarządzanie gminą, druga powinna posiadać najpełniejszą wiedzę nt. spraw finansowych jednostek oświatowych w gminie.
  4. Nie poproszono o opinię rad rodziców i pedagogicznych. Opinia ZNP nie została na Komisji przedstawiona.  To oznacza że nie brane są pod uwagę opinie mieszkańców, którzy o planach gminy dowiedzieli się przypadkiem i na ostatnią chwilę. Żadnych spotkań, żadnych konsultacji.

Czy te fakty nie świadczą o tym, że Sokołowsko i jej mieszkańców władze gminy traktują niepoważnie ???!!!!!!!!!!!

 

 

W ub. roku, wysoka rada uznała, że bez oszczędności w innych dziedzinach, bez zapewnienia że dzieci będą miały warunki niezmienione lub lepsze, nie idziemy w likwidację szkół.  W poniedziałek radni zmienili zdanie. Tym razem większość optuje za likwidacją sokołowska i pozostawieniem Kowalowej. Trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie takiej decyzji.

1. Oszczędności ze zlikwidowania jakiejkolwiek placówki będą podobne – dlaczego więc Sokołowsko? – lepszy budynek, mniejsze straty gminy ze względu na konieczne remonty w Kowalowej.

2. Co z obwodami? Jaki obwód zostanie stworzony w Kowalowej? Czy szkoła przygotowana jest na przyjęcie wszystkich uczniów z Sokołowska? Czy klasy są odpowiednio duże, o ile zwiększą się koszty w Kowalowej+ dojazdy uczniów z Sokołowska.

3. Głosowanie Radnych na środowejj sesji bez danych liczbowych– likwidacja Sokołowska bez likwidacji Kowalowej pociąga za sobą konsekwencje, na temat których nie mamy danych. To niedopuszczalne.

Komentarze 

 
+1 #12 Jolanta 2013-04-20 10:47
A to Polska właśnie. Nie ma żadnej logiki. Interes jednego czy drugiego radnego jest ważniejszy. Jeżeli zamknięcie odbyło sie z naruszeniem procedur odwołujcie się. Nie bójcie się Gminy i tak wam nigdy nie pomoże. A jeśli juz to niech rodzice szukają innej szkoły, każda gmina chętnie wyśle autobus bo dotacja na dziecko jest spora i się opłaca. Więc i tak w gminie nie będzie więcej pieniędzy na oświatę!!!!
Cytować
 
 
0 #11 michu 2013-03-11 11:05
[quote name="linka2401"]owszem napewno dla dzieci jak i rodziców z sokołowska jest wiele smutku i agresji do radnych ja to doskonale rozumiem ale nie moge zrozumiec dlaczego tak was boli ze szkola w kowalowej została co tam sa inne dzieci? wszystkie dzieic sa równe.... i caly czas sie poslugujecie ze wasza szkola jest lepsz bo macie zajecia w-fu sku jazda na nartach a co powiecie np o zajeciach z matematyki albo o polskim!!!!![/quo
Nas nie boli,że szkoła w kowalowej została. Poziom z polskiego i matematyki dzieci pokazują od 12 lat na teście VI klas i ani razu kowalowa nie była lepsza od Sokołowska. Pozdrawiam
Cytować
 
 
+2 #10 albert rubacha 2013-03-07 00:45
Bardzo dobry tekst p. Gimzickiego. Szkoda, że trudno przebić się przez "beton mieroszowski" z racjonalnymi argumentami. Jak to zrobić, gdy radni nie chcą nawet wysłuchać i dokonać spokojnej analizy sytuacji ? Od wielu lat wszelkie ważne decyzje są podejmowane na łapu-capu, tylnymi drzwiami lub po cichu. Mam nadzieję, że szkoła pozostanie, warto o nią walczyć, a jeśli nie, to zostanie przywrócona, gdy tylko zmieni się masa krytyczna w radzie.
Cytować
 
 
+11 #9 DEX 2013-03-02 09:41
Pani Wendycz.
Czy Ty będąc radną środowiska wiejskiego nagle odwrocilabyś się od swoich wyborcow? i poszła za rozkazem burmistrza? Nigdy już taka osoba nie spojrzy ludziom w oczy.Już zrezygnowala z dowozu swoich dzieci autobusem ponieważ wstydzi się dojść na przystanek.Wozi swoje dzieci swoim autem.
Takie postawy i uzależnienia trzeba piętnować.Pan radny Gałązka na sesji czy komisji tylko się odszczekiwał a w sprawie meteorytyki w ogóle nie zabierał głosu.Grozisz mi? To się nadaje do prokuratury!!!! Czy tak powinien mówić na sesji radny?
Myśle że jak dojdzie do referendum i uda się odwolać burmistrza i zastępce to ci radni ktorzy są od nich zależni poprostu odetchną z ulgą i nareszcie poczują co to znaczy mieć wlasne zdanie.
Cytować
 
 
+3 #8 DEX 2013-03-02 09:41
DO LINKA 2401
Nas nie boli to że szkoła w Kowalowej została absolutnie.Chcemy tylko napiętnować wielką stronniczość siedmiu wspaniałych i jednocześnie uzależnienie ich decyzji od solidarności z burmistrzem.W rozmowie z radnym Ryszardem Sierakowskim usłyszałem od niego że najlepsze że jego opcja jest taka że zamykamy Kowalową a Sokołowsko zostaje i tak będę głosował.Niestety zagłosowal inaczej.I takie postawy powinno się piętnować.
Cytować
 
 
-2 #7 linka2401 2013-02-28 19:43
owszem napewno dla dzieci jak i rodziców z sokołowska jest wiele smutku i agresji do radnych ja to doskonale rozumiem ale nie moge zrozumiec dlaczego tak was boli ze szkola w kowalowej została co tam sa inne dzieci? wszystkie dzieic sa równe.... i caly czas sie poslugujecie ze wasza szkola jest lepsz bo macie zajecia w-fu sku jazda na nartach a co powiecie np o zajeciach z matematyki albo o polskim!!!!!
Cytować
 
 
-1 #6 DEX 2013-02-28 18:28
Jeżeli mówimy o zależnościach radnych w radzie to jadzie dalej.
Ryszard Gubernat - tutaj zależności nie stwierdzono, jednakże odrobiny zdrowego rozsądku również.
Ryszard Sierakowski - uzależniony i pod całkowitym wpływem swojego szefa,Pana Piotra Brzęckiego (to chyba jedyny radny który glosuje dwoma rękoma.
Cytować
 
 
+15 #5 Iwona 2013-02-28 17:35
Laszkiewicz Andrzej Ryszard
burmistrz KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW INICJATYWA OBYWATELSKA 1.00
Mądrzak-Wendycz Agnieszka
radny gminy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW INICJATYWA OBYWATELSKA 1.00
Mizera Henryk Franciszek
radny gminy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW INICJATYWA OBYWATELSKA 2.00
Nagórna Dorota Elżbieta
radny gminy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW INICJATYWA OBYWATELSKA, co tu długo szukać wszyscy radni dostali nakaz zamykania szkół od naszego Gospodarza ( wszyscy z jego komitetu), o przepraszam z wyjątkiem pani Wolskiej, której i tak odebrano prawo głosowania. I tu jak na dłoni widzimy interes osobisty. Smutne, ale prawdziwe
Cytować
 
 
+1 #4 obiektywny 2013-02-28 17:27
http://www.dobrzypolitycy.pl/polityk/
ale żenada, w rankingu na najlepszych radnych naszej gminy na 1 miejscu uplasował się pan radny Gałązka. Śmiech na sali. Samoocena radnych:) skromność "bije po oczach"
Cytować
 
 
+14 #3 obiektywny 2013-02-28 16:41
Cały czas wypomina się pani Leszko, że zatrudniła syna. A czy wszyscy wiedzą, że również pani dyrektor Kowalowej zatrudniła swoją córkę? Pani dyrektor przedszkola w Mieroszowie zarudnia brata. Przykładów jest wiele, tylko niewygodnie o nich głośno mówić. Niestety, w naszej gminie panuje nepotyzm i układziki.Otwórzmy szerzej oczy i popatrzmy obiektywnie na całą naszą gminę.
Cytować