Polish (Poland)

Program dziennikarski

PODSUMOWANIE PROJEKTU UNIJNEGO " I TY MOŻESZ ZOSTAĆ DZIENNIKARZEM"

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Iwona Przybysz poniedziałek, 02 lipca 2012 09:07

Dnia 28-06-2012r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sokołowsku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Na zaproszenie  uczestników i koordynatora,  przybyli: prezes TRS p. Paweł i Gimzicki z zastępcą p. Zbigniewem Kolanko,  p. Justyna Pichowicz, dyrektor ZOS p. Barbara Orłowska , dyrektor szkoły p. Teresa Leszko oraz rodzice uczniów biorących udział w projekcie.

Zajęcia prowadzono od stycznia do czerwca 2012r. dwa razy w tygodniu  w szkole oraz

1 raz w miesiącu w Świetlicy Sołeckiej.

100% beneficjentów otrzymało certyfikat potwierdzający ukończenie zajęć.

Uczniowie z nauczycielami   przedstawili swoje działania i zdobyte umiejętności podczas prezentacji multimedialnej. Następnie zaprezentowali pracę dziennikarską w formie skeczy.  Każdy z zaproszonych gości otrzymał ulotkę, w której znalazły się zdjęcia, opis zajęć i wyjazdów studyjnych. Rodzice uczniów poczęstowali gości domowymi wypiekami.

W imieniu swoim, prowadzących  i beneficjentów serdecznie dziękuję stowarzyszeniu TRS za owocną współpracę.

Kolejny projekt za nami…..

 

Wycieczka do TVP

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Iwona Przybysz poniedziałek, 21 maja 2012 10:01

19 maja br. uczestnicy unijnego projektu „I Ty możesz zostać dziennikarzem” zwiedzili wrocławskie studio telewizyjne TVP3 Wrocław. Dla młodych redaktorów szkolnej gazetki „Byle do przerwy…” była to nie lada gratka! W godzinach porannych wycieczkowicze dotarli do oddziału Telewizji Wrocław i pod przewodnictwem Piotra Kasprzyckiego, dziennikarza i publicysty, rozpoczęła się wielka podróż młodzieży po magicznej krainie telewizji. Młodzi ludzie obejrzeli studio centralnej redakcji informacji, studio małych form artystycznych oraz specjalistyczny sprzęt telewizyjny, zapoznając się równocześnie z metodami i technikami produkcji programów telewizyjnych.

Wyjazd studyjny dla uczestników warsztatów miał na celu zapoznanie uczniów z technicznymi aspektami tworzenia materiałów dziennikarskich oraz wprowadzenie ich w tajniki realizacji programów informacyjnych w redakcji telewizyjnej. Znajomość specyfiki całokształtu pracy w studiu TV, a także poznanie jej historii, która była w niezwykle ciekawy sposób przedstawiona przez prowadzącego. Być może, już ktoś właśnie teraz, jest pewien swoich planów zawodowych…

 

Poznajemy pracę dziennikarzy

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Katarzyna Wolska

 

Stowarzyszenie-Towarzystwo Rozwoju Sokołowska będące Beneficjentem projektu:  „I Ty możesz zostać dziennikarzem”, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Nr projektu POKL.09.05.00-02-059/11 PRIORYTET IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działanie 9.5. „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich

Poznajemy pracę dziennikarzy- wyjazd do „Tygodnika Wałbrzyskiego” w Wałbrzychu

01 kwietnia 2012 roku uczestnicy projektu „I Ty możesz zostać dziennikarzem” pojechali z opiekunami na warsztaty dziennikarskie do redakcji Tygodnika Wałbrzyskiego. Uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez redaktora naczelnego TW pana Rafała Palacza oraz grafika komputerowego, pana Michała Marczaka.

Młodzi dziennikarze poznali m.in. tajniki tworzenia i wydawania tygodnika, sposoby wyszukiwania ciekawych tematów artykułów, harmonogram prac tygodniowych związanych z tworzeniem numeru. Ponadto dzieci poznały podstawowe zasady edycji tekstu oraz rozmieszczenia artykułów  w gazecie. W trakcie warsztatów uczniowie przeprowadzili wywiad z redaktorem naczelnym TW, zadając mu pytania dotyczące m. in. pracy dziennikarskiej, zainteresowań, czy powodów, jakimi kierował się wybierając ten właśnie zawód. Po skończonych zajęciach  na uczestników warsztatów dziennikarskich czekał ciepły posiłek w restauracji Mc Donald.

opiekun grupy

naucz. Katarzyna Wolska

   

Rośnie kadra dziennikarska w Sokołowsku

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Barbara Szeligowska

Warsztaty dziennikarskie w ramach projektu prowadzone są raz w miesiącu przez panią  Barbarę Szeligowską. Poniżej  przedstawiamy  jej artykuł

 

Kilkunastu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zdecydowało się na udział w warsztatach dziennikarskich, dotowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Niektórzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia – pracują w szkolnej gazetce „Byle do przerwy”.

Warsztaty mają im w tej pracy pomóc, dostarczyć materiału do przemyśleń, lepiej poznać się z kolegami.  Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w ostatnią sobotę.

Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z przykładami polskich czasopism. Obejrzeli tygodniki i dzienniki ogólnopolskie, a także prasę lokalną. Dowiedzieli się, jak pracują reporterzy w gazecie która wychodzi codziennie, a jaki rytm zajęć mają współpracownicy miesięczników. Mogli się również przekonać, jakim sprzętem posługuje się reporter radiowy, jak wygląda nagrywanie wypowiedzi, wgrywanie do montażu, sam montaż i efekt końcowy. Była to okazja do zwrócenia uwagi na dykcję i poprawną wymowę. Tematem rozmów był także podział administracyjny Polski, władze regionu, powiatu, gminy i Sokołowska.

Kolejne spotkanie odbywało się w terenie, aby stworzyć okazję do ćwiczeń z zajęć reporterskich. Doskonałym poligonem okazał się Ogólnopolski Festiwal Bałwanów, gdzie reporter ma możliwość do uchwycenia wielu efektownych ujęć, rozmów z uczestnikami, którzy przybyli na konkurs z różnych stron kraju, a także końcowej relacji z podaniem wyników rywalizacji.

Bardzo pracowita była sobota marcowa, bo warsztatowicze zostali poproszeni o opisanie, jak powinien ich zdaniem wyglądać warsztat pracy dziennikarza, a potem ustalenie, w jaki sposób dziennikarz może zdobywać informacje. Pomysłów było bardzo dużo, jedne bardziej trafione inne mniej. Mało atrakcyjne dla dziennikarza i odbiorców wydaje się czerpanie wiedzy o wydarzeniach z innych mediów, ale już „plotkarka z ławki” może być źródłem prawdziwych rewelacji. Pozytywny jest fakt, że uczniowie doskonale wiedzieli, że każdą zdobytą z niepewnego źródła informację należy obowiązkowo sprawdzić. Młodzież zaprezentowała również swoje materiały do kolejnego numeru gazetki – okazały się ciekawe, urozmaicone i prawie nie wymagały poprawek.

Przed uczniami jeszcze trzy dziennikarskie soboty, ostatnia nastąpi w czerwcu, czyli już podczas wakacji. Parę dziennikarskich zagadnień uda się jeszcze zgłębić.

Barbara Szeligowska

 

I ty możesz zostać dziennikarzem

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Paweł Gimzicki wtorek, 20 grudnia 2011 09:49

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskie – Europejskiego Funduszu Społecznego – w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

W styczniu 2012r. rozpoczynamy kolejny projekt „I Ty możesz zostać dziennikarzem”, dla uczniów naszej szkoły. To już kolejna alternatywa na ciekawe i aktywne spędzanie wolnego czasu przez naszych mieszkańców. Tym razem Beneficjentem projektu jest stowarzyszenie- Towarzystwo Rozwoju Sokołowska.  Dzięki owocnej współpracy stowarzyszenia i szkoły, zajęcia będą odbywać się po lekcjach 2 razy w tygodniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sokołowsku. Każdy uczestnik otrzyma zestaw startowy.

Warsztaty podzielono na informatyczno-dziennikarskie i polonistyczno-dziennikarskie. Uczniowie poznają tajniki pracy dziennikarskiej, będą doskonalić wykorzystanie komputera w pracy dziennikarza, poznają umiejętności składania tekstu, obróbkę zdjęć. Na zajęciach polonistycznych nauczą się prawidłowego pisania artykułów, wywiadów, doskonalić będą umiejętności poprawnego posługiwania się językiem pod względem ortograficznym, stylistycznym i gramatycznym. Zajęcia prowadzone będą również przez profesjonalnego dziennikarza, który zapozna dzieci ze sztuką dziennikarską- prasową i radiową. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w trzech wyjazdach, min. do TV i Radia Wrocław.

Podobnie, jak poprzednie projekty są całkowicie bezpłatne, a korzyści niesamowite!!

Zapraszamy rodziców na spotkanie informacyjne w poniedziałek, 02-01-2012r. o 16.00 do szkoły w Sokołowsku.

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.5.”Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Nr projektu POKL.09.05.00-02-059/11 PRIORYTET IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”

   

Strona 1 z 2