Polish (Poland)

Raport na temat powstania nowej kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej

Raport na temat powstania nowej kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wiele kontrowersji budzi projekt budowy nowej kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej.

W Urzędzie miejskim w Mieroszowie został wyłożony Raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia: „Eksploatacja złoża melafiru „Rybnica I” w Rybnicy Leśnej gm. Mieroszów pow. wałbrzyski”, do którego uwagi można zgłaszać do 11 stycznia 2011 roku. Zespół autorski raportu: Mgr Mirosław Okińczyc – koordynator całości opracowania Prof. dr hab. Wiesław Fałtynowicz – koordynator części przyrodniczej, porosty Dr Zygmunt Dajdok – siedliska przyrodnicze, rośliny, grzyby Dr Zygmunt Kącki – siedliska przyrodnicze, rośliny, grzyby Mgr inż. Paweł Kmiecik – nietoperze Dr Adam Malkiewicz – bezkręgowce Mgr Janusz Masłowski - bezkręgowce Mgr inż. Tomasz Habrat – ochrona przed hałasem Dr nauk tech. Michał Neumann – ochrona powietrza Dr Lech Poprawski – geologia, hydrogeologia. Podpisów nie złożyli: chiropterolog Paweł Kmiecik i entomolog Janusz Masłowski.


Dla wszystkich tych, którzy by chcieli zapoznać się z jego treścią i wyrobić sobie swoją własną opinię prezentujemy ten raport na naszej stronie do pobrania tutaj (pdf 16MB)

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum.

Komentarze 

 
-3 #9 piotr wittbrodt 2012-08-22 22:09
Witam,
Przypadkiem widzialem co sie wyprawia kolo Andrzejowki. Sam jestem z Pomorza. To sa jaja co ta banda moze zrobic na teortycznie chronionym terenie.
Ktos rzucil pomysl zatrudnienia prawnika. Ja sie dorzuce.
Pozdrawiam.
Cytować
 
 
-2 #8 MR 2011-01-25 12:19
Utworzyłem profil na Facebooku:

http://www.facebook.com/pages/NIE-dla-nowej-kopalni-melafiru-w-Rybnicy-Lesnej/170244419687038

Klikajcie na "lubię to!" - niech nas będzie jak najwięcej!

Marcin.
Cytować
 
 
-1 #7 MR 2011-01-25 10:45
Jeszcze jeden wycinek z "raportu okińczyca":

(...) Z drugiej strony planowane przedsięwzięcie może przynieść także skutki pozytywne, do nich zaliczyć trzeba:
- Dostarczenie na rynek budowy dróg i linii kolejowych wysokojakościow ego surowca, a tym samym przyczynianie się do rozwoju zapóźnionej infrastruktury drogowej kraju.
- Wpływ na tempo rozwoju gospodarczego i infrastruktural nego gminy, a co za tym idzie na inwestowanie w przedsięwzięcia proekologiczne
- Istotne zasilenie budżetu gminy z tytułu uiszczanych podatków
- Ograniczenie bezrobocia.

Argumenty te są podzielane przez większą część lokalnej społeczności, przedsiębiorców , organizacje gospodarcze i środowiska geologiczne. (...)
Cytować
 
 
-2 #6 MR 2011-01-25 10:45
Mam takie pytanie w związku z tym: na jakiej podstawie Mirosław Okińczyc wysnuł takie wnioski? Czy Akszak przeprowadził odpowiednie badania nastroju społecznego wynajmując profesjonalną firmę zajmującą sie badaniem opinii publicznej? Niech wymienią kiedy dokonali takich badań. Które organizacje gospodarcze ma konkretnie na myśli M. Okińczyc? O jakich środowiskach geologicznych jest mowa? Zwykłe lanie wody. 170 stron niepotrzebnych wywodów przepisanych z wikipedii i parę akapitów poruszających najważniejsze aspekty, którym daleko do wyczerpania tematu.
Cytować
 
 
-1 #5 MR 2011-01-24 21:19
Reasumując: Pan prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą AKSZAK, któremu nie działa nawet strona internetowa zatrudnił za pieniądze inwestora specjalistów, którzy zgodnie napisali: to nic, że całość ma się rozegrać na terenie Natura 2000 i w otulinie Parku Krajobrazowego. Można działać!

Myślę, że powinniśmy się zrzucić na prawnika i skierować sprawę do sądu (chyba, że już ktoś na to wpadł a ja tego nie wiem). Tylko skuteczne blokowanie rozpoczęcia tej inwestycji poprzez długotrwałe procesy w sądzie w miarę skutecznie dokuczą inwestorowi.

Pozdrawiam! Marcin Raczyński.
Cytować
 
 
0 #4 MR 2011-01-24 21:18
Witam,

Osobiście uważam, że karty zostały już dawno rozdane. Firma AKSZAK z zacnym gronem specjalistów sporo się napracowała (182 strony dokumentu), żeby na końcu napisać krótkie podsumowanie dające formalnie zielone światło do rozpoczęcia działań:

"Omawiane przedsięwzięcie polegające na podjęciu eksploatacji melafiru na złożu 'Rybnica I' mimo położenia w obrębie obszarów chronionych w ramach sieci Natura 2000, oraz w obrębie otuliny Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, może zostać podjęte nie wyrządzając istotnych szkód w środowisku naturalnym".

Paranoja. Myślę, że nawet dziecko z przedszkola gdyby je zapytać: "jak myślisz - czy gdyby pół tej wielkiej góry rozebrać i przeorać, to miałoby to wpływ na środowisko naturalne czy nie?", to odpowiedziałoby zupełnie inaczej niż zacne grono specjalistów pracujących dla bliżej nieokreślonej firmy AKSZAK, której podana w dokumencie strona internetowa nie działa.

cdn....
Cytować
 
 
+1 #3 _pbl_ 2011-01-10 15:18
Przedstawiam kolejny, tym razem paralotniowy aspekt sprawy: http://tiny.pl/hcw1f
Cytować
 
 
+1 #2 Justyna Pichowicz 2011-01-07 22:15
Jako mieszkanka Gminy Mieroszów oraz radna Rady Miejskiej Mieroszowa zgłoszę
swoje uwagi do Raportu OOŚ dla inwestycji na górze Klin. Zachęcam też mieszkańców do włączenia się w dyskusję nad powstaniem nowego kamieniołomu - chociażby poprzez to forum.

Apeluję do organów, od których zależy los Gminy Mieroszów o odmowę wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, ponieważ będzie miała ona
negatywne oddziaływanie na ludzi, przyrodę, uwarunkowania strategiczne i
rozwojowe. Nadrzędnym interesem publicznym społeczności lokalnej (wyrażonym m.in. w Strategii Gminy Mieroszów, Strategii Rozwoju Sokołowska, a także dokumentach strategicznych powiatu wałbrzyskiego) jest rozwój turystyki i rekreacji, a także minimalizowanie wpływu eksploatacji w kamieniołomach.
Planowana inwestycja narusza ten interes. Warto podkreślić, iż w nie tak
odległej kampanii wyborczej, wszyscy kandydaci na radnych z okręgu
Sokołowska wypowiedzieli się publicznie przeciw nowemu kamieniołomowi.
Odzwierciedla to opinię większej części środowiska lokalnego.

W Raporcie brak jest obiektywnej oceny wpływu przedsięwzięcia na poziom
życia mieszkańców Gminy. Brakuje również analizy skutków długofalowych
realizacji przedsięwzięcia na rozwój Gminy Mieroszów. Raport powinien
odnieść się do prawdopodobnej sytuacji, w której za kilka, kilkanaście lat
zwiększy się apetyt na eksploatację złóż w Rybnicy Leśnej, tym bardziej, że
udokumentowane są złoża melafiru w innej części Rybnicy, w bezpośrednim
sąsiedztwie schroniska "Andrzejówka".

Wówczas - przy założeniu, że w rejonie będą funkcjonowały dwa kamieniołomy,
a także przy użyciu argumentu, iż "wariantem korzystniejszym , o ile to
możliwe, jest skupienie się na eksploatacji w rejonach, gdzie ta
eksploatacja jest już prowadzona, tak jak ma to miejsce w Rybnicy Leśnej" -
kontynuowana będzie polityka powiększania obszarów zdegradowanych
przyrodniczo w Gminie Mieroszów.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z potencjalnych wpływów do budżetu Mieroszowa z tytułu nowej kopalni, jednak uważam, że ważne jest zarówno "tu i teraz" jak i to, co chcemy osiągnąć jako Gmina w dalszej perspektywie - 5, 10 czy
nawet 20-50 lat. Po to tworzymy strategie, które jednoznacznie wskazują na kierunki rozwoju Mieroszowa i Sokołowska.

Justyna Pichowicz
Cytować
 
 
+3 #1 gosc_nty 2011-01-07 13:37
Jak czytam ten dokument to dziwi mnie jedno, dlaczego Bartnica nie zaproponowala budowy tasmociagu miedzy kamienilomem a stacja Walbrzych. to ze po drodze sa dwie gory nie stanowi problemu technicznego. A korytarz potrzebny na zabudowe tasmociagu moglby miec oslone z drzew, zas mieszkancy Rybnicy i Bialego Kamienia odetchneliby.
takie tasmociagi sa min w Bartnicy ok 15km od Rybnicy i w tlumaczowie.
Co do ochrony przyrody, na mapce widac, ze droga transportowa przechodzi przez siedliska 2 scisle chronionych gatunkow. Raport ani slowem o tym nie wspomina,. tylko ogolnik, ze ptaki sie gdzies wyniosa, bo bedzie halas.
raport nic nie wspomina o szlakach turystycznych. kiedys czerwony szedl inaczej, teraz na przelaczy na bukowcy kamieniolom juz obniza jej swiatlo, ba nawet na szlak spadaja duze bloki skalne.

pozdrawiam
Cytować